Zavírání kostí

Uvolňující, ale přitom silný zážitek, který si pro sebe může žena dopřát v tomto jedinečném citlivém období, kdy je po porodu plná emocí a vnímá intenzivní požehnání toho, že je ženou, mohla porodit miminko, mít ho u sebe a že jsou šťastně spolu. To je Zavírání kostí, tradiční slavnostní péče moudrých porodních bab pomocí jemného hřejivého šátku. Je to hojivá péče po porodu nebo kdykoli, kdy žena cítí, že by to uvítala. Je to nadechnutí, je to odměna, podpora na cestě do mateřské komunity.

Je to završení jednoho příběhu, který začal početím, poté proběhlo těhotenství, porod a nyní je žena na konci šestinedělí a potřebuje prostředí, klid, důvěru a láskyplnou atmosféru, ve které ten příběh bude moci uzavřít a s ním nejen všechno hezké a radostné, ale i bolestné vzpomínky nebo okamžiky, co se nepovedly, a které se během této životní kapitoly udály.

...Zavinutí nabízí prostor pro ztišení se...

Zavírání kostí je krásná událost, která se dá prožít do hloubky, ve které žena nachází klid na ztišení se, na rekapitulaci, přehrání si všech vzpomínek, všeho, co nestihla říct a na co nestačila pomyslet, zvlášť po porodu, kdy je chvíle pro sebe vzácná a každé sdílení, naslouchání a péče o tělo spojená s odpočinkem má svou cenu. O to více, když se spojí s příjemnou hudbou a světlem svíček.  

Zavírání kostí symbolizuje ženinu chuť do života a její touhu udělat další krok, který vede do budoucnosti. Účelem této služby je odměnit ženu za její námahu, za její oběť a sílu, kterou vložila a stále vkládá do nového života- jejího miminka. Je to proces, který má ženu podnítit v jejím sebevědomí, v důvěře, že si péči zaslouží a ujišťuje ji zároveň o tom, že má jako matka mezi ostatními ženami uznání, že je chápána a že jsou její potřeby respektovány a naplňovány. Že má jako matka mezi ostatními své místo a je vítaná.

Pomocí pěti tradičních bavlněných mexických šátku Rebozo, kterými se zavine celé tělo, se navodí pocit bezpečí, úzký prostor, rozšíří se osobní zóna a zároveň je žena v takovém obklopení jemným vláknem šátků, jakoby byla v mateřském objetí, vyplavuje se jí hormon oxytocin, cítí se přirozeně, opravdově, až může mít pocit té samé čisté bezelstnosti, ve které nám důvěřuje právě narozené dítě. Zavinutí do šátků včetně očí nabízí prostor pro ztišení se a pro obrácení se do svého nitra. Žena tak může být v sobě, jak dlouho potřebuje a být zavřená po mnoho chvil až do té doby, kdy je její příběh uzavřen, cesta zametená, je smířená a v životní pokoře a dokud necítí, že je v souladu sama se sebou a v celistvosti. 

Zavíráním se příznivě ovlivňuje psychická stabilita ženy nejen po porodu, kdy se může cítit zranitelně, ale i po dalších zlomových obdobích v jejím životě, které potřebují uzavřít a u kterých žena cítí, že vyžadují pozornost.

Ať už je to rozchod, ztráta miminka, císařský řez či porod, který neproběhl podle představ...

Pánevní oblast se dá zavírat šátkem už těsně po porodu, což snižuje šanci na poporodní krvácení, pomáhá vracet pánevní kosti na předporodní stav, pomáhá se zavinováním dělohy, podporuje najít vnitřním orgánům cestu na původní prostor atd..

Jak slavnost probíhá a co je potřeba?

Slavnost probíhá u ženy doma, aby měla na vše svůj klid, byla v jí známém prostředí a měla zázemí pro sebe i miminko a případné hosty. Událost trvá průměrně 4-5 hodin, podle toho, kolik času žena skutečně potřebuje a co vše jí leží na srdci. 

Ničemu nevadí, že miminko bude mít u sebe, ale je velmi příhodné, aby bylo zajištěno hlídání alespoň na samotný proces Zavírání kostí třeba maminkou nebo přítelkyní.

Žena po porodu nyní žije ve své nové životní roli, stará se o děťátko a to jí zabírá mnoho sil. Mnohdy se cítí vyčerpaně, nepochopeně a rozervaně. Potřebuje proto útěchu, respekt a hlavně podporu v nově získaných mateřských kompetencích, protože je to opravdu veliká změna nejen v jejím životě, ale ta změna probíhá i uvnitř ní samotné. 

Slavnost začíná tím, že žena sdílí svůj příběh a společně pijeme horký bylinný čaj. Podněcuji ji v tom, aby si dovolila vše prožívat opravdově, byla autentická, a mohla s důvěrou vyjádřit všechny emoce, ať už žal, pláč nebo veselý smích a radostné štěbetání. Jsem tam pro ni a jsem to já, kdo ji teď drží.

Poté spolu vytvoříme bylinnou kouli, se kterou poté ženě namasíruji bříško. Když už jsou bylinky na stole, připravíme i směs na bylinnou ženskou napářku nebo bylinnou koupel, podle toho, co si žena přála a jakou měla představu o tom, jak bude slavnost probíhat.

Než se žena prohřeje v připravené lázni nebo nad napářkou a než se bylinná koule uvaří, chystám prostor, který si pro sebe žena vybrala, skládám šátky, uhlazuji je a vytvářím slavnostní atmosféru, aby bylo vše hezké a útulné. Není také neobvyklé, pokud si žena pozve na tuto událost i jí blízké osoby, ať už je to její maminka, dula nebo přítelkyně. Naopak je to moc dobře, protože žena, která vchází do mateřství, potřebuje svoje průvodkyně a možnost s nimi sdílet. Někdy potřebuje být sama, ale někdy je to opravdu společná hostina. 

Poté se žena lehne na připravené pohodlné zázemí. Masíruji ji bylinnou koulí a vonným olejem a  má-li jizvu po císařském řezu, pracuji s ní jemnými terapeutickými doteky. Věnuji se i celému bříšku a provádím tak něžnou poporodní obnovu, protože to je místo, které nosilo život a potřebuje spousty naší společné pozornosti.

Pak ženu opečuji úžasnou rebozo celkovou masáží, kdy využijeme mexické šátky na jemné relaxační techniky pro celé tělo, díky které se uvolní až do hloubky a zvláční, což má blahodárný vliv na psychickou i fyzickou kondici. Zvláštní důraz kladu na péči o pánev a bříško, protože to jsou ty části ženina těla, které odváděly tu největší práci.

Nakonec dojde i na samotné Zavírání, kdy celé tělo symbolicky uzavřu do pěti mexických šátků a nechám ženu v sobě tak dlouho, jak bude potřebovat nebo až do té doby, než mi dá najevo, že je hotová. Poté ji pomalu uvolním z šátků a jsem připravená jí naslouchat. 

Je potřeba být na sebe hodná a něžná, jít na vše pomalinku a podržet si to teplo, které jsem do těla dodali společně masáží a jemnými doteky rebozo šátkem ještě v sobě. Je lépe ten den už nic nedělat, jen odpočívat a nechat ten zážitek doznívat ve vnitřní úlevě a smíření

Příběh jedné ženy, která si tuto službu dopřála, si můžete přečíst tady