Šestinedělí v podpoře a péči aneb Poporodní plán

V dnešní době, kdy v reklamách vídáme rozjásané menstruující mladé slečny s bílou sukničkou, jak chodí na tenis a své ženské dny si užívají v plném výkonu díky nové ochranné technologii vložkových křidélek. 

V dnešní době, kdy se nepěstuje kultura šestinedělí tak jak by měla, aby se žena mohla po porodu zahojit a se svým miminkem se mohla sehrát, než znovu vykročí do světa plného povinností a starostí, takže je nucena hned po porodu fungovat a své dny hájení bere jen jako ty dny, kdy leží na oddělení šestinedělí v porodnici.

V dnešní době, kdy je společenský status matky stále podceňován a její životní poslání zlehčováno, její kompetence jsou neustále podráženy, je opravdu tak náročné vědomě poslouchat potřeby svého těla, vykročit do svých opravdových potřeb, které v sobě cítíme a které souzní s tím, co právě prožíváme? Ať už během menstruace, tak během šestinedělí...

Jak blízko je tato naše skutečnost od té reklamy, která nás ženy vyzývá, abychom během svých rudých dní dělaly jako bychom přece nekrvácely, nebyly oslabené a zbavuje nás té svobody, která plyne z našeho těla bez ohledu na vnější okolnosti? A která v sobě má i to poselství, že i krev v šestinedělí je v pořádku a můžeme hned po porodu fungovat. Protože společnost to od nás očekává...A někdy to od sebe očekáváme i my samy.

...Odpočívej, buď kreativní, buď klidná. Je totiž čas na to vše uzavírat...

Ale jak v dnešním rychlém světě prožít své šestinedělí, poctivě odpočívat a vrátit se tak po porodu do své síly? Lze to vůbec? Mít opravdový klid od práce a povinností tak,  jak to měly ženy v minulosti? Ty, které si lehly do kouta do postele za koutní plachtu a ženy z celé vesnice snášely silné vývary a staraly se o domácnost, a tak si navzájem vypomáhaly, když ta nebo která potřebovala.

Nicméně, dnes, kdy už spolu většinou nebydlí víc generací pospolu a rodina se rozštěpila jen na tu základní jednotku matka-otec-děti, je o dost složitější si vše zařídit tak, aby šestinedělka byla v podpoře a v péči tak dlouho, jak bude potřebovat. 

Ještě v těhotenství je tak  potřeba se zamyslet nad různými aspekty budoucího šestinedělí, vzít v úvahu všechny možnosti a připravit se. Co musíme udělat, než porodíme, abychom se připravily co nejlépe?

Nachystat si své šestinedělní hnízdečko

 • Mít hned po ruce u postele noční stolek nebo větší odkládací stůl, ať nemusíte zbytečně vstávat než na záchod a do sprchy. Může na nich být třeba:

-potřeby pro přebalování, oblečení pro miminko, vložky do podprsenky, kosmetika, prázdné místo na jídlo, džbán na pití a váza na květiny...

TIP: Nachystala jsem si k posteli i hřeben, abych nezapomínala na česání vlasů, i když budu jen odpočívat. 

TIP: Naplnila jsem si malý pytlíček sušenou levandulí a heřmánkem, abych se mohla nadechnout uklidňující vůně, kdykoli se budu cítit v úzkosti nebo dostanu obavu.

 • Připravit si knížky, které jsme si chtěly už dlouho přečíst, papír s tužkou na zapsání prvních postřehů z porodu, čisté výkresy a pastelky, protože může být i čas na osobní kreativitu.
 • Je na zvážení přinést si k posteli i nějaký kýbl, do kterého budeme vkládat bílé čtvercové plenky po ublinkutí, látkové plenky či přebalovací látkové utíráčky.
 • A samozřejmě skladný malý odpadkový koš nebo nádobu, kam budeme vkládat znečištěné nepromokavé podložky, tyčinky do uší, kterými budeme čistit třeba zanícená očička nebo soplíky z nosíku, papírové kapesníčky atd.

TIP: Geniální je malé promačkávací světýlko na baterky, které si rozsvítíme v noci, abychom viděly na přebalování. Já to své mívala u polštáře. 

TIP: Je dobré si připravit předem do nějakého prádelního koše do ložnice ložní prádlo, kterým muž převlékne postel, než se s miminkem vrátíme z porodnice a nebo po porodu doma, ať je možnost hned si vlézt do čistého.

 • Vyzdobit si místnost, ve kterém po porodu budeme trávit spoustu času, aby nám bylo příjemně a cítily se dobře. Já si na parapet postavila kojící obrázky a motivační věty jako třeba: 

"Mé miminko mě teď potřebuje nejvíce." nebo 

"Zvládla jsem porodit své miminko. Prostupuje mě radost a vděk."

"Máme všechen čas světa."

Zajištění jídla

Kvalitní a výživné jídlo je zvlášť v šestinedělí velmi důležité, protože slouží matce, aby se dobře regenerovala, cítila se v síle, byla psychicky dobře naladěná, hezky se hojila a její tělo mělo rezervy na vytváření mateřského mléka. Proto je potřeba i hodně pít, protože nejenže se s porodem ztratí i nějaká ta krev, ale vymizí otoky, sníží se tlak a tělo se s tou náhlou změnou musí vypořádat, proto se klade důraz na správnou životosprávu. Někdo pije jen obyčejnou vodu, někdo si k ní přidá i pár šálků kojícího čaje, nebo jak to má kdo rád. Je dobré mít na stolku vedle postele džbán, který se pravidelně doplňuje a sklenku na pití.

 • Nakoupit si do zásoby oblíbené mňamky, které poslouží jako rychlá snídaně nebo svačinka např.: tyčinky, křupky do jogurtu, sušené ovoce atd.

TIP: Já si nakoupila datlové tyčinky a zobala jsem každý den pár nakrájených plátečků. Předem jsem si nakoupila také kefíry.

 • Mít přichystané jídlo v zavařovačkách v mrazáku. Pak i nějaké zmražené jídlo, o kterém jistojistě vím, že bude chutnat dětem, kdyby jim některé jídlo, přinášené od návštěv, nechutnalo. Já koupila pro děti tvarohové knedlíky s povidly.

TIP: Mít v mrazáku krabičku s nápisem "Vývar", aby ji muž snadno našel, s příslušným obsahem, který může jen zalít a dát vařit. Ingredience, které se mrazit nedaly, jsem položila viditelně na kuchyňskou linku do misky a oznámila předem, že to do hrnce má přijít taky. Byla tam cibule, česnek a polévkové koření.

 • Objednat si a využít obědového dovozu a jen vždy poslat někoho pro jídlonosič.
 • Výslovně všechny pozvané návštěvy požádat o dobré a výživné jídlo.

TIP: Je fajn využít obědových dovozů v době, kdy už muž musí znovu do práce a tak, když už budete mít zase všechny povinnosti a péči o děti jen na svých bedrech, je dobré objednat si obědy než se touto změnou sžijete, ať si ulehčíte alespoň o vaření.

Příchozí návštěvy

V porodnici se běžně ocitá jméno rodičky na tabuli, aby návštěvy věděly, ve kterém pokoji ji najdou, ale je možnost se ohradit proti tomuto postupu a užít si pocit, že nepřijde žádná neohlášená návštěva zrovna ve chvíli, kdy s miminkem odpočíváte, vlezla jste si do sprchy nebo prostě není zatím na návštěvy chuť.

Nová rodina může vnímat, že první dny chce prožít jen společně bez návštěv, ale i tak najíst se je potřeba a když se vypotřebuje jídlo z mrazáku, není nic špatného na tom poprosit třeba maminku, ať dojede s polévkou a nebo, že byste měla chuť na palačinky a že byste potřebovala uklidit v kuchyni.

Vy a vaše rodina jste ti, kteří určují, koho si v tomto citlivém poporodním období pustí k tělu a na jak dlouho. Jsem si jistá, že pokud žena- matka leží v posteli, odpočívá a má miminko u sebe, příchozí návštěvy ctí intimitu ložnice a respektují hranice šestinedělní matky a manželského lože, našlapují po špičkách, jsou v tichu a zdrží se jen nezbytně nutnou dobu, než odejdou a nebo se přesunou do jiné místnosti.

TIP: Vůbec se neostýchejte si přát něco konkrétního, co vám udělá radost. Ulehčíte návštěvám složité vymýšlení dárků, takže ušetří čas, a vyhnete se tak nechtěným obřím plyšovým medvědům nebo například balíkům jednorázových plen, pokud používáte od narození látkové. Já si naposled takhle od kamarádky objednala zapečené brambory s šunkou a kukuřicí. :)

 • Také jsem si plánovala a přijímala návštěvy kamarádek nebo rodiny zhruba obden, abych měla opravdu čerstvě navařeno a muž mohl strávit v kuchyni co nejméně času a nevařil na úkor péče o mě a o starší děti. Návštěvy vždy byly zhruba tak na 1-2 hodinky a přicházely bez dětí, takže tu byl klid a prostor se soustředit na podporu a povzbuzení.

Chránit si své hranice

Není to tak dávno, co jsem slyšela od kamarádky, které v té době měla po porodu, jak návštěva čekala, že dostane uvařené kafe a když se tak nestalo, ještě o ní trousila. Trochu jakoby ti lidé nechápali smysl šestinedělí a celé to období od základů.. Rozumím té pohnutce jít se podívat na čerstvé miminko, protože každý ho chce pochovat, dotknout se, pomazlit, ale je potřeba  více porozumět tomu, že toto období po porodu je hlavně o základní jednotce matka-dítě, takže nelze přijít na návštěvu a očekávat, že si miminko budeme moct půjčit na fotku nebo že ještě dostaneme pohoštění.

...Návštěvy mají přece věnovat pozornost hlavně matce...

Pamatuji si ještě, když jsem dospívala, vzpomínku na obraz matky a dítěte, kterému všichni věnovali pozornost. A matky to povšimnutí nedostávala. Přišlo mi to špatně, i když jsem nedokázala přesně popsat proč. Matka přece porodila to miminko, kvůli kterému se všichni radujeme. Je potřeba ji odměnit, pochválit, uznat, opečovat. 


 • Připravit si kontakty na pomáhající osoby a seznam lidí, které chci případně v šestinedělí vidět

- Laktační poradkyně, poporodní dula, porodní asistentka, fotografka na domácí newborn focení..

- Lidé, které chci vidět první dny a během prvního týdne po porodu jako matka, blízká rodina, nejlepší přítelkyně

- Návštěvy, které mají přijít během druhého týdne, případně třetího týdne po porodu

TIP: Připravit si do rozepsaných konceptů smsku o oznámení narození miminka, ve které akorát připíšeme jméno, čas a další náležitosti, které tam chceme mít, ať se po porodu nemusí nic vymýšlet.

Péče o poranění

Občas k nějakému tomu poranění během porodu dojde a něco se natrhne nebo škrábne, tak je proto bezva, když se raději předem připravíme i na tuto variantu. Základem v šestinedělí při hojení se je odpočívat, nezatěžovat pánevní dno a mít nohy u sebe, aby vše srostlo a mohlo se zahojit tak, jak má. Někdo má nachystanou i pet-flašku s pítkem, aby si oblast poranění třeba po malé potřebě nebo po sprše postříkal proudem bylinného odvaru a nechal oschnout.

TIP: Já měla Zklidňující gel na hráz od Nobilis Tilia a v případě potřeby bych prováděla oplachy či sedací koupele z rozmarýny, kterou pravděpodobně každá z nás máme mezi kořenkami, proto je nejsnazší po ní hned sáhnout a nic složitě neshánět. 

TIP: Šicí bylinky na podporu zhojení poranění. Prášek, kterým se zasypává přímo rána nebo se aplikuje na vložku. 

A co jizva po císařském řezu?

S tou je potřeba začít pracovat co nejdříve. Jak se o ni starat, abychom si k ní co nejdříve našli dobrý vztah a cítili přijetí? Vždyť je to vlastně také brána, kudy naše miminko prošlo. Naše tělo má na sobě velikou ránu, velký řez, a to jen a především pro zdar miminka. 

Je možné se jizvy lehce dotýkat se jí, jemně sprchovat, opravdu ji vnímat a brát na zřetel. Přikládat na ni ruce a dýchat do ní, lehce masírovat a věnovat se jí nejlépe každý den. Jizvy se hojí dlouho a pravidelnou péčí můžeme zvýšit šanci na dobré zhojení, při kterém je hezká světlá, tenká a pružná jizva naším cílem. A nejen navenek, ale i vevnitř v hlubších vrstvách nesmí být nic zatuhlého, tvrdého či bolestivého.

Po 12 týdnech po porodu je možné si dopřát dotekovou terapii jizvy po císaři od poporodní duly.

Péče o domácnost a odpočinek pro otce

Je fajn, pokud se takhle pravidelně každý den někdo zdrží a bude se věnovat jen úklidu a třeba navaření jídla a přitom nebude vyžadovat další pozornost či společnost. U nás první dny přijížděla má maminka a pomáhala s péčí o domácnost, aby si muž mohl jít na chvilku lehnout a nabral sil. Kuchyň byla pak jak klícka a o chlapečky bylo postaráno.

 • Jednou z možností je občas poprosit někoho o hlídání starších sourozenců. Ideálně 2x týdně, a to klidně jen na odpoledne. Jedno hlídání se zpravidla využije na dodělání pracovních restů jako třeba vyřizování na úřadech a krátký odpočinek doma a druhé hlídání jen na čas na povídání a vstřebávání dojmů, vlastní zájmy a odpočinek.

Jak trávit čas se staršími dětmi?

Během těhotenství bychom mělo děti poučovat o tom, proč je potřeba po porodu odpočívat, proč z ženského těla teče krev a vysvětlovat si a plánovat, čím si můžeme vynahradit naše obvyklé činnosti, kterým jsme se společně věnovali.

Už s bříškem to totiž nebylo nic snadného a leckdy děti slyšely, že to už nejde zvládnout, protože je bříško moc těžké, nejde běžet rychleji, nejde nosit tak dlouho a jsou tak trošku přednastavené na zvýšenou ohleduplnost, a mohly by tak snáz chápat, že po porodu opravdu musí maminka jen ležet, a určitě jim to půjde lépe, když naše slova budou v souladu s tím, jak se chováme

 • Ale i v posteli jde dělat spoustu zajímavých činností například čtení, vyrábění, vystřihování, koukání na pohádky, mazlení, kojení,..jen po porodu má být zkrátka ten čas hlavně pro miminko, a proto je potřeba si najít nějaké bezpečné útočiště, aby za námi děti mohly chodit na návštěvu kdy chtějí, ale v mezičase jsme měly klid a ticho na zotavení se a psychickou pohodu.

Dát tomu řád a systém

Tatínci teď mají nárok na týdenní otcovskou dovolenou. Když si nějak sladí osobní placenou dovolenou, při této křehké příležitosti, kdy se rodina rozrostla a matka je zranitelná ve své nové roli, může tak její muž být tou oporou, kterou potřebuje i delší čas..Další možností je i využít osobní nehrazené volno. Bylo by úžasné, kdyby alespoň první dva týdny měla žena prostor opravdu jen na ležení a později i na nějakou dobrovolnou činnost, se kterou se chce zapojit ať už v péči o domácnost či v péči o starší děti.

 • Tak dejme tomu, že otec zůstane s rodinou 14 dní. Během těch se žena může přizpůsobit režimu rodiny a přibírat si svých povinností postupně, ale přitom, aby se udržela v odpočinku a v psychickém klidu. Každý týden může dojet maminka, tchýně nebo dobrá kamarádka, aby pomohla s úklidem, lze využít hlídání dětí a návštěv, které dovážejí jídlo a krátce povzbudí.
 • Na zbytek týdnů je určitě fajn, pokud pravidelně bude přijíždět někdo, kdo nové matce pomůže, aby se snáz překlenul ten čas, než přijede muž z práce a přebere si povinnosti a děti, aby si  poté šestinedělka mohla jít opět lehnout a odpočívat, ať už společností nebo pomocí s domácností a dětmi.
 • Ty první dva týdny může být žena, která si teprve zvyká na vše nové, opravdu tak unavená, že večer usne s miminkem nebo při uspávání starších sourozenců a nedá se to ovládnout. To se ale časem zlepší a muž by proto měl mít pochopení. Další týdny už se žena cítí víc ve svém standardu a nepotřebuje tolik spát, ale i přesto by si měla pro sebe vyhradit nějaké večery, kdy si jde lehnout a opravdu spí a nemusí se věnovat ničemu a nikomu, aby se udržela v dobré náladě. Říká se, že hodina před půlnocí je jak dvě hodiny po půlnocí a na dobré náladě se opravdu nejvíc projeví, pokud si žena dovolí kvalitní spánek a trošku si přerovná priority, aby tohle bylo u ní na nejpřednějších příčkách.

Péče o sebe

Vše se snáz dodržuje, pokud si v tom uděláme nějaký režim, ať už se jedná o péči o domácnost nebo o své tělo a svou pohodu. Je něco, co si chceme v šestinedělí dopřát? A pokud ano, kolikrát týdně, při jaké příležitosti a kdo by o mě měl pečovat? Je něco, co si chceme dopřát pravidelně? Na tyto otázky si ale už musíme odpovědět samotné. :)

 • Jak si můžeme zpříjemnit své šestinedělí? Máme na výběr například z tohoto hýčkání:

Pít bylinný čaj na šestinedělí 

Podvazování bříška šátkem

Ženská bylinná napářka

Poporodní obnova bříška

Návštěva poporodní duly

Slavnost na konci šestinedělí Zavírání kostí

Rebozo masáž či jiné hýčkání

Nezdráhejte se vyjadřovat konkrétně své potřeby, buďte ve svých hranicích a věřte tomu, že zasloužíte být v péči a podpoře od ostatních. 

Buďte přesvědčená sama o tom, že zvládnete vydržet odpočívat i přidávat si své povinnosti jen postupně a pomalu a přizpůsobovat se tak rodinnému tempu pozvolna a přesně tak, jak potřebujete vy sama, abyste se cítila dobře a v harmonii i při tak velké probíhající změně a po takovém životním zážitku jakým porod je.

Přeji krásné a ještě krásnější šestinedělí. :)

Zdraví dula Lucie