Předporodní slavnost

Cítím, že v dnešní přetechnizované době, která člověka neustále rozptyluje a odvádí od vlastních pocitů a myšlenek, je zvlášť pro ženu velice náročné, prožít každou významnou událost v životě tak, aby si ji mohla naplno uchovat v srdci.

Výchova k ženství a sebevědomému já začíná už v původní rodině, kde matka uvádí dospívající dceru do všech tajů ženského těla a principů jeho fungování. Je jenom na ní jakým způsobem dceru informuje a jestli se s ní podělí o ženskou moudrost a stane se její zodpovědnou průvodkyní na cestě mladé ženy. Úvod k ženství a jeho vlastnímu vnímání začíná ještě před první menstruaci, tj. menarché. Tehdy začne vyrůstat z dívky žena, a pokud má respektující vedení a správný vzor ženy v rodině, slovům otevřeně, s důvěrou naslouchá a nechává je padnout na dobrou půdu.  

Naše společnost potřebuje také zažívání přechodových slavností, aby se znovu začala soustředit na život, na čas, na působení každého člověka na nás a na hledání smyslu. Nejen slavení narozenin nám pomáhá překlenout se přes časové rozpětí jednoho roku a jeho smysluplné ukončení, ale každá prožitá slavnost nám vštěpuje touhu po rekapitulaci, sebereflexi, po vděčnosti za to, co nám bylo dáno. Ukončení jednoho životního období a přivítání něčeho dalšího v kruhu rodiny, v kruhu přátel a nebo v rámci ženského společenství, v tom je ta atmosféra.

Období těhotenství, příprava na porod a těšení se na miminko, to jsou natolik významné události, že by měly vést ke ztišení, k prožití a vědomému chvilkovému zastavení na tomto mezníku ženského života.

Předporodní slavnost je společná oslava na počest nastávající matky, uctění její krásy a schopnosti, kterou byla požehnána, a to nosit miminko a bezpečně jej porodit. V kruhu podpory, sounáležitosti, pochopení a ženské náruče. 

Jak probíhá taková předporodní slavnost?

Většinou ve společnosti lidí, které si žena pozve, takže ženská část rodiny a blízké přítelkyně či kamarádky, které chtějí vyjádřit podporu před porodem, nebo také pozvaná fotografka. Zpravidla v kruhu žen, u kterých cítí oslavená žena podporu a požehnání.

Náplň předporodní slavnosti závisí hlavně na ženě a jejích přáních. Průvodkyně slavnosti poté pomůže vše zorganizovat a připravit spolu s aktivní iniciativou všech pozvaných.. Každá z nás má jinou představu o tom, jak by jí měla být vyjádřena pozornost a láska, takže se i můžou lišit přání žen, jak by chtěly, aby probíhala slavnost a jaké činnosti by měly být součástí. Zpravidla se ale jedná o vyjádření podpory a přání, obdarování dárečky, zpěv, společná hostina, tvorba památek a vzkazů, kreslení Hennou na bříško těhotné, hudba a další..

Cílem předporodní slavnosti je v ženě vytvořit pocit sounáležitosti, podpory, bezpečí a toho, že je milovaná. A pokud si tyto hezké pocity připomene i během porodu, může jí připadat jako by všechny ženy opět stály po jejím boku ve chvíli, kdy to nejvíce potřebuje a znovu jí vyjadřovaly důvěru a lásku, že vše zvládne tak, jak si přeje.

...Předporodní slavnost je vyjádřením důvěry, podpory a radosti. Je to ideální příprava na porod a mateřství...

Praktické informace:

Předporodní slavnost připravuji na přání a podle individuálních potřeb. Je důležité se na průběhu domluvit předem, aby žena byla se svojí oslavou opravdu spokojená. Vše ostatní dořeším a doplánuji spolu s aktivní spoluprácí pozvaných žen.

Může se konat u těhotné ženy doma nebo mohu zajistit vhodné prostředí.

Délka trvání je 3-4 hodiny.