Péče o ženu po porodu

Příběh raného vztahu s miminkem začíná hned po porodu, když si šťastná žena přivine dítě do náruče a cele se mu odevzdá. Díky tomuto sebedarování se, ochotě vydávat se zas a znovu a hormonům po porodu pečuje o dítě vlídně, trpělivě a s pochopením. Jeho vědomým pozorováním získá porozumění pro jeho projevy a stará se o dítě na pocitové úrovni a s mateřským vhledem. Žena jen musí zůstat přizpůsobivá a stále se nejen ohlížet, ale hledět přímo na své dítě. 

Zůstat s ním a pro něj.

Nejlépe je, pokud matka minimálně prvních šest týdnů, tráví co nejvíce času těsně u svého dítěte, protože pro oxytocinové opojení je potřeba, aby fungovalo vzájemně, tedy s využitím těsné blízkosti. Žena se přece cele poskytla svému dítěti na dlouhých devět měsíců, živila jeho tělo, umožnila mu růst a následně jej branou svého těla přivedla na tento svět. Jako znovuzrozená matka odevzdaně a s laskavostí naslouchá svému miminku naplňováním jeho potřeb, zatímco pozorně sleduje jeho signály. S každým přisátím dochází k tělesnému i nitěrnému splynutí. Oba jsou jedna jednotka.

Pro jejich celkovou spokojenost matky a dítěte je však důležité, aby tak, jak se věnují jeden druhému, někdo věnoval čas a pozornost i jim. Přítelkyně, co donese poctivý vývar a hotové jídlo, maminka, která dojede, aby dočasně zajistila chod domácnosti a nabídla své zkušenosti, muž, aby obstaral starší děti. A nebo příchozí žena, která se zaměří pouze na péči věnovanou nedělce. Rozebere s ní porod, pocity z miminka a šestinedělí, pocity z kojení, nabídne svou rady, ale nevnucuje, respektuje a podporuje novou matku v mateřských kompetencích...

...Každá žena po porodu si zaslouží, aby se jí někdo zaujatě zabýval po tělesné i duševní stránce...

Citová péče v šestinedělí o šestinedělku je potřebná a přímo působící na dobrou psychickou kondici ženy po porodu. Čerstvá nedělka totiž, krom naplnění tělesných potřeb, touží po sdílení, rozjařeně vykládá o porodu stále dokola, vystavuje své miminko, protože se z ní stává pyšná matka, a tím u ní vznikají i potřeby mateřské. V hloubi duše, ale i pokud o to otevřeně požádá, se chce nechat opečovávat a sdílet rozhovory se ženou. Nejlépe s maminkou, ale pokud to nejde, tak s jinou mateřskou postavou, která jí poslouží v šestinedělí, podepře a věnuje jí upřímnou osobní pozornost a citovou péči. 

Co mohu ženě po porodu nabídnout:

Běžná návštěva v šestinedělí a konzultace

Žena semnou může rozebrat vše, co má na srdci. Spolu probereme psychickou i fyzickou rovinu jejího celkového aktuální stavu. Můžeme si popovídat o porodu, pocitech z miminka, o kojení, o nové životní roli. Ráda můžu pomoct také s domácností, se staršími dětmi, s venčením pejska, ochotně uvařím na místě jídlo a obsloužím, vynesu odpadky, zkrátka vše, co bude potřeba a co mě žena požádá v rámci běžné poporodní návštěvy. Můžu jí podat informace o prospěšnosti zavinování bříška po porodu, ráda poradím s péčí o porodní poranění či hojící se jizvu po nástřihu nebo císařském řezu. Můžeme konzultovat zásady kontaktního rodičovství a zdravý vztah ke kojení, novorozenci a ke svému tělu, které přímo žádá o respektování odpočinku a klidu. 

Péče o ženu pomocí darů z přírody

Bylinná napářka, sedací lázně, obklady ze zeleného jílu a bylin... 

Poporodní obnova bříška

Péče o ženu v šestinedělí podle thajské tradice Yu-fai

Podvázání bříška po porodu

Vícero úvazů na různé způsoby přesně na míru matce v šestinedělí