Poporodní obnova

Žena je neustále v ošetřovatelské pohotovosti a s tichou radostí pečuje a těší se ze své role. Jen ona je matka a dokáže se tak nejlépe postarat o své novorozeně. Každopádně, aby vše probíhalo k oboustranné spokojenosti, je potřeba, aby veškerý možný čas mohly trávit spolu, nikdo je neodděloval, zbytečně nerušil a vzájemný kontakt byl předně podporován nejen zdravotnickým personálem, ale i dalšími členy vnitřní i vnější rodiny.   

...Po porodu má být matka i dítě ve společné jednotě...

V tomto křehkém období, kdy si matka spolu s dítětem budují vztah a zároveň si jako společná jednotka vytváří své místo v rodině, potřebuje zvlášť šestinedělní matka péči a pozornost pouze pro sebe, protože veškerou svou sílu věnuje miminku, tvorbě životodárného mléka, vlastnímu procesu hojení, rekonvalescenci, zvykání si na nové životní období a mateřskou roli. Navíc neustále ztrácí krev v podobě očistek, zavinuje se jí děloha, což může být někdy bolestivé, nalévají se prsy a ozývá se případné porodní poranění. Můžou se dostavit i nepříjemné pocity kvůli hormonálním změnám, z prázdného bříška, z únavy, z nenaplněných potřeb, nepochopení okolí, z obav o vztahy se staršími dětmi...

Ze všeho toho lidského ruchu, hlasitých zvuků, spěchu a konzumní přeplněnosti je vždy tak zvláštní vejít do tohoto ženského a soukromého světa, který se odehrává doma za zavřenými dveřmi raného šestinedělí. Je to čas, charakteristický zvýšenou citlivostí, otevřeností a zjihlostí. Žena otevřela své tělo a její srdce se zvětšilo láskou k novému dítěti, proto má stále obnažené nitro, které přímo překypuje touhou po sdílení s někým, komu by se mohla svěřit, podělit se o radost z porodu, z děťátka, ale i z pocitů, které se bojí prožít třeba v konfrontaci s izolací, s vlastními myšlenkami, se zodpovědností za svěřený Dar...

Je žádoucí matku v tomto období a při těchto pocitech, které můžou přijít, silně podepřít, věnovat jí dostatek podpory, pozornosti, péče a důvěry v její mateřské kompetence, aby se cítila dobře a čerpala z uznání, které si právem zaslouží. Zvlášť, pokud se jí dostane od ženy, která ji chápe v tom, co přesně prožívá, jak krásné, čisté, ale i někdy dost náročné to může být.

Nabízím běžnou poporodní návštěvu, návštěvu s podporou bylinek a návštěvu spojenou s poporodním obnovením...

...Pozornost, pochopení a péče hojící se ženě...

Poporodní obnova bříška jako uznání matce

Při péči o novou matku vycházím z thajských zvyků pro citlivé poporodní obnovení Yu Fai, což je série masážních, pečujících procedur a bylinných kúr zahrnující například masáž bříška bylinnými koulemi, aromaterapeutickou masáž esenciálními oleji, tělovou masáž sezamovým olejem, bylinná péče o obličej, koupel s mlékem a medem a další, které se provádějí během poporodního období více dní po sobě a pokaždé trvají několik hodin. Záleží na přáních ženy. Cílem péče Yu Fai je dodat teplo nejen bříšku, ale i celému organismu, prokrvení namáhaných částí těla, hýčkání ženy v její nové životní roli, navození příjemný pocitů, snížení stresu a vyjádření úcty...

Nabízím poporodní obnovu ženy v šestinedělí pomocí masáže bříška teplým olejem a citlivou péči o bříško pomocí teplé bylinné koule s velkým podílem vlastnoručně sbíraných bylinek a sušených květů.

Další výhody pro poporodní bříško:

dodání tepla zavinující se děloze a dalším vnitřní orgánům

podpora obnovujících procesů a změn po porodu

zmírnění bolestí v břišní oblasti

odvádění škodlivých látek a přebytečné tekutiny

působení léčivých účinků z bylin a jejich vůní, prokrvení

psychická a fyzická pohoda a pocity osobního uznání

...Péče od ženy může být pro novou matku skutečně hojivým darem, zvlášť pokud potřebuje ujištění...

Jak vše probíhá:

Moje návštěva v šestinedělí spojená s poporodní obnovu bříška zahrnuje povídání a naslouchání příběhu ženy a všeho, co mi potřebuje sdělit, přípravu prohřívacího nápoje, sdílení informací o materiálech, které budu využívat a jak vše bude probíhat. Zatímco se bylinková koule vaří, věnuji poporodnímu bříšku citlivou masáž a jemné doteky s použití oleje. Poté použiji pro péči i kouli. Kouli lze po masáži odložit do uzavíratelné nádoby do lednice a nechat na použití ještě 3x, později však už hrozí riziko žluknutí, protože předtím přišla do kontaktu s olejem. Žena si pro sebe musí přichystat jen pár ručníčků, u kterých nebude vadit, pokud se zabarví bylinkami, takže ideálně tmavší barvy.

Miminko lze v průběhu kdykoli obstarat a nakojit, vždy se pak pokračuje dál. Vhodné je, pokud by byl v domácnosti přítomný ještě někdo, kdo miminko může pohlídat nebo chovat, pokud to bude nutné. Veškerá péče probíhá u ženy v šestinedělí doma, aby se nemusela nikam přesouvat, ale aby mohla stále odpočívat a i po samotném obnovení mohla s miminkem v klidu ležet pod přikrývkou a vstřebávat prožitý zážitek.

Poporodní obnovení si může matka dopřát tehdy, kdy se na ně bude cítit a nejlépe 2x týdně, ale není to podmínkou. Po císařském řezu se počítá, že jizva se nejprve musí zacelit, musí být čistě zhojená, takže poporodní obnova bylinnou koulí se může provádět až po 12 týdnech od porodu sekcí.

Délka trvání poporodní obnovy je 1,5-2 h.

Po masáži je možnost ještě bříško namazat zahřívací pastou a podvázat dlouhým úzkým pruhem plátna úvazem Bengkung, podvazovacím šátkem Svivalníkem či Rebozem. Vyzkoušíme si více zavinovacích úvazů, aby žena získala vnitřní sebejistotu, že je jí opravdu dobře a zvládne si bříško zavinovat sama. Šátky můžu po domluvě zapůjčit. Nejlepší by ale bylo, aby si žena pořídila svůj vlastní šátek, ideálně ještě před porodem, protože podvazování v těhotenství bříško podpírá, zbavuje napětí v namáhaných vazech a dopřává úlevu v tento požehnaný čas.

Jak probíhá běžná návštěva v šestinedělí a návštěva s podporou bylinek, se můžete dočíst zde: