Matka a miminko po porodu

Příběh raného vztahu s miminkem začíná hned po porodu, když si šťastná žena přivine dítě do náruče a cele se mu odevzdá. Díky tomuto sebedarování se, ochotě vydávat se zas a znovu a hormonům po porodu pečuje o dítě vlídně, trpělivě a s pochopením. Jeho vědomým pozorováním získá porozumění pro jeho projevy a stará se o dítě na pocitové úrovni a s mateřským vhledem. Žena jen musí zůstat přizpůsobivá a stále se nejen ohlížet, ale hledět přímo na své dítě. Zůstat s ním a pro něj. 

Nejlépe je, pokud minimálně prvních šest týdnů, tráví co nejvíce času těsně u svého dítěte, protože pro oxytocinové opojení je potřeba, aby fungovalo vzájemně, tedy s využitím těsné blízkosti. 

Žena se přece cele poskytla svému dítěti na dlouhých devět měsíců, živila jeho tělo, umožnila mu růst a následně jej branou svého těla přivedla na tento svět. Jako znovuzrozená matka odevzdaně a s laskavostí naslouchá svému miminku naplňováním jeho potřeb, zatímco pozorně sleduje jeho signály. S každým přisátím dochází k tělesnému i nitěrnému splynutí. Oba jsou jedna jednotka.   

Pro jejich celkovou spokojenost matky a dítěte je však důležité, aby tak, jak se věnují jeden druhému, někdo věnoval čas a pozornost i jim. Přítelkyně, co donese poctivý vývar a hotové jídlo, maminka, která dojede, aby dočasně zajistila chod domácnosti a nabídla své zkušenosti, muž, aby obstaral starší děti. A nebo příchozí žena, která se zaměří pouze na péči věnovanou nedělce. Rozebere s ní porod, pocity z miminka a šestinedělí, pocity z kojení, nabídne svou péči, ale nevnucuje, respektuje a podporuje novou matku v mateřských kompetencích...  

...Každá žena po porodu si zaslouží, aby se jí někdo zaujatě zabýval po tělesné i duševní stránce... 

Citová péče v šestinedělí o šestinedělku je potřebná a přímo působící na dobrou psychickou kondici ženy po porodu. Čerstvá nedělka totiž, krom naplnění tělesných potřeb, touží po sdílení, rozjařeně vykládá o porodu stále dokola, vystavuje své miminko, protože se z ní stává pyšná matka, a tím u ní vznikají i potřeby mateřské. V hloubi duše, ale i pokud o to otevřeně požádá, se chce nechat opečovávat a sdílet rozhovory se ženou. Nejlépe s maminkou, ale pokud to nejde, tak s jinou mateřskou postavou, která jí poslouží v šestinedělí, podepře a věnuje jí upřímnou osobní pozornost a citovou péči. 

Co mohu ženě po porodu nabídnout:

Návštěva v šestinedělí

Žena semnou může rozebrat vše, co má na srdci. Spolu probereme psychickou i fyzickou rovinu jejího celkového aktuální stavu. Poradím s péčí o poranění. Můžeme si popovídat o porodu, pocitech z miminka, o kojení, o nové životní roli. Ráda můžu pomoct také s domácností, se staršími dětmi, s venčením pejska, ochotně uvařím na místě jídlo a obsloužím, vynesu odpadky, zkrátka vše, co bude potřeba a co mě žena požádá v rámci běžné poporodní návštěvy.

Také s podporou bylinek, jílu a olejů

Na návštěvu k ženě si vezmu velký podíl vlastnoručně sbírané bylinky a květy část kupovaných bylin. Vše absolutně čerstvé a voňavé. Mým cílem je ženu zapojit do celého kreativního procesu využití bylinek, aby se cítila jako aktivní účastník, který se přímo podílí na zlepšení svého psychického stavu a zdravotní kondice. Proces využití bylin působí hojivě už jen při jejich nabírání z pytlíků, promnutí mezi prsty, přivonění, představení si, kolik síly v jedné rostlině je a jaké léčebné účinky jsou tu před ženou prostřeny v podobě úhledně nachystaného kopečku barevných poctivě sušených bylin a čeho všeho pro sebe může využít. Dále vezmu zelený jíl, oleje a vše co bude potřeba pro fyzickou i psychickou spokojenost ženy po porodu. Více o bylinkové péči v šestinedělí na odkazu níže:

Poporodní obnova

Bylinná a doteková péče symbolizuje fyzické přijetí a uznání ode mě jako od ženy. Něžná péče o bříško, které nosilo život tolik měsíců teplým aroma olejem, spolu s masáží bylinkovou koulí a odpočinkem v posteli. Je to wellness chvilka pro sebe v rámci intimního ženského společenství a podpory. Více o poporodní obnově: 

Poporodní slavnost Zavírání kostí jako krásná a do hloubky prožitá událost spojená s uzavřením období porodu a šestinedělí, žena uzavírá staré emoce, aby dala přednost dalšímu životu jako žena-matka, aby udělala nový krok a žila dál v přítomnosti. Zavinutí do šátků včetně hlavy a očí nabízí prostor pro ztišení a obrácení se do svého nitra. Pět šátků, které zavinou tělo, slouží jako okamžité objetí po celou dobu, kdy je žena zavřená. Slavnost se nazývá Zavírání kostí i z hlediska fyzické stránky. Mexický šátek, tj. Rebozo, kterým se zavine pánev, se pevně utáhne, aby se pomohlo navrácení a zavření pánevních kostí do původního stavu, navrácení orgánů uložených v pánvi, tam, kde byly před těhotenstvím a porodem. Více o slavnosti po porodu zde:

Práce s jizvou a péče o ni

Nasbírala jsem si třezalku tečkovanou, naložila do oleje a nechala macerovat na okenním parapetu pěkně na sluníčku. Po pár týdnech se do oleje vyluhovaly účinné látky a tím jej zbarvily do krásné červené barvy. Je ideální pro práci s jizvou, dodání hydratace a pro podporu obnovujících procesů, proto jsem ráda, že jsem vlastním přičiněním mohla přispět k tomu, abych žena, o kterou pečuji, dostala to nejlepší. Článek zabývající se péčí o jizvu teprve připravuji, nicméně nebude se týkat pouze jizvy po císařském řezu, ale i po nástřihu.