Plán pro těhotenství

Těhotenství je velké přechodové období přípravy na porod a na novou ženskou roli. Roli matky. Je dobře, že trvá tolik měsíců, protože ne vždy žena při pohledu na počůraný pozitivní test cítí euforii, radost nebo slzy štěstí, že v ní pučí nový život a že je teď jeho Nositelkou. Občas jsou to pocity smíšené, pocity nepřipravenosti, protože to přišlo třeba moc brzy nebo neplánovaně. 

Sama z vlastní zkušenosti doporučuji ideálně netestovat, dokud žena není smířená s tou možností, že je těhotenství reálná možnost a už skutečně probíhající, protože ta situace, kdy se v zoufalství dívá na dvě čárky na testu, je tak definitivní a nezvratná, že by mohla odstartovat celou emocionální negativní kaskádu, mohla by se v ženě zapsat jako první vzpomínka na celé to těhotenství v podobě hořkosti a smutku a to by mohlo poznamenat raný vztah matky a její rostoucího miminka, které chce žít hlavně v Důvěře nejen po porodu, ale i v mateřském lůně. Také její pozitivní a naplněné mateřské sebeurčení by se nemuselo plně rozvinout, pokud by do těhotenství vstupovala ve vědomé negativitě a zmaru.

Je vždy dobře, pokud si žena v těchto začátcích poskytne čas. Čas, který je potřeba na zpracování obou možností, kdy může být těhotná, ale také nemusí, zvlášť když třeba jen tuší. Někde jsem četla krásný citátek, jak hněv, bouření a strach jsou velice hlasité emoce, ale láska v srdci dříme tiše. Věřím, že i láska vůči nenarozenému nečekanému miminku dříme tiše a tajně jako černý uhlík, který se musí jen rozdmýchat vdechy další a další lásky, aby mohl hořet a zapálit okolní třísky. Proto dává smysl, že napřed přemýšlí, tu myšlenku v sobě ohýbá, převaluje na jazyku, v mysli, v srdci, není zatížená tou absolutní myšlenku, že těhotná JE, ale zvyká si...a pomalu se smiřuje..rodí se do mateřství. 

 Těhotenství je primárně čas naděje..

Když už žena ví, že je těhotná, je fajn si věci dopředu naplánovat a počítat nejen s kontrolami u porodní asistentky nebo ženské lékařky, ale i zahrnout do svého těhotenského plánu i toho, co by chtěla během tohoto těhotenství zažít, koho by chtěla potkat, jaké má resty a co je potřeba si uzavřít, než otevře novou kapitolu svého života a co si chce dopřát, koupit, co chce udělat jinak a co si chce z tohoto období odnést.:)

Autorská malba Lucie Matějíčková
Autorská malba Lucie Matějíčková

Při formulaci svého těhotenského plánu můžeme vycházet například z těchto bodů. Každá si samozřejmě můžeme zvolit své, individuálně podle toho, jaké jsou naše hodnoty nebo podle svých očekávání či svých možností.

Co stihnout, než porodím?

Je pravdou, že těhotná žena chce mít svůj klid a pohodu, ale tvůrčí síla, která nejedna oplývá právě v tomto období, je nápomocna tomu, aby si žena uzavřela všechny své záležitosti a nebo dlouho odkládané resty proto, aby mohla mít po porodu myslí i tělem se svým miminkem a nemusela se rozptylovat zbytečnostmi či důležitými věcmi, které se daly stihnout předtím. Pokud je někdy má udělat, tak určitě ještě v těhotenství, protože pak po porodu může následovat dlouhá etapa, kdy se životní děj s novým přírůstkem bude usazovat a vyrovnávat.

Do tohoto bodu si těhotná žena může například napsat:

 1. Dotřídit fotky na počítači, nechat vyvolat foto knížky, 
 2. Přesadit a zmladit květiny na oknech
 3. Zašít si konečně tu dírku v podpaží na svém oblíbeném tričku, které chci po porodu zase začít nosit
 4. Navštívit fyzioterapii a udělat něco s těmi zády

S kým se chci setkat, než porodím?

Těhotenství sice trvá dlouho, čas je zdánlivě na vše, ale je potřeba brát v potaz, že začátky bývají křehké a většina žen si toto období ráda nechává v intimitě rodinném kruhu, než se s novinkou o přírůstku podělí s okolím. 

Proto se doba najednou může zkrátit o pár měsíců a máme tu už jen druhý a třetí trimestr. Z druhého také ubereme pár týdnů, protože ne všem to žena chce říct hned i po uplynutí kritického období, a z třetího trimestru zase dalších pár týdnů, kdy jen hnízdí a je ponořená do sebe, takže na návštěvy a sdílení už není taková nálada a chuť. 

A porodu zase nemusí být příležitost, bude se odkládat, klídek a pohoda bude přednější a tak..

S kým se setkat, než porodím? Tento bod určitě řadím, protože má jednoduše smysl a jak čas letí, ani si neuvědomujeme s kolika známými si už měsíce slibujeme návštěvu, posezení či společný večer. Ale co takhle ještě naše stará tetička nebo babička

Těhotenství jako požehnaný stav je krásné i díky tomu, že lidem otevírá srdce, odmlžuje staré vzpomínky, vzbuzuje ochranitelské pocity a empatii a může být opravdovým přínosem popovídat si o tom například se svou starou babičkou příhodně, jak toto období prožívala ona, jaký měla porod, jaké to bylo tehdy, když byla mladá a čekala miminko a pak popsat zase svoje pocity a společně je srovnat, naslouchat si a užít si poctivý ženský kruh plný pochopení a soucitu.

Co chci zažít během těhotenství?

Tohle je pro těhotnou ženu celkem jednoduchá otázka, kterou si určitě bude pokládat ráda. :)

Může to být třeba něco, co jí těhotenství bude zpříjemňovat, na co se může těšit a co bude zapadat do její představy. V tomto bodu se dá hezky zasnít, zapracovat na své sebelásce a opravdu se rozepsat. Napadá mě například:

 1. Těhotenská masáž
 2. Zajít si na poctivou pedikúru, až si na ty nohy nedosáhnu
 3. Zažít podpůrné těhotenské kruhy
 4. Začít si tvořit těhotenský deníček a pravidelně fotit bříško, ideálně nechat se vyfotit profesionálem
 5. Udělat si čas na vykreslování relaxačních omalovánek
Motivační omalovánky Příběh Zrození od autorky Lucie Matějíčkové
Motivační omalovánky Příběh Zrození od autorky Lucie Matějíčkové

Co si chci dopřát?

Co bych si žena chtěla koupit v té důvěře, že si to celé těhotenství chce krásně užít, touží po tom, aby to bylo prožité těhotenství, udělat pro to maximum, nechat se opečovat dárečky a vědět, že si je zaslouží. ;) Takže kupovat nejen miminku v bříšku spousty roztomilých oblečků a dřevěných hraček, ale i sobě, protože právě těhotná žena odvádí tu největší práci a musí se za ni odměnit. ;)

 1. Mexická bola, neboli těhotenská rolnička, aby si žena jejím jemným zvoněním připomínala důstojnost svého stavu a myslela na sebe i miminko
 2. Kojící korále z různých druhů dřevin
 3. Těhotenské šaty, které bříško krásně podtrhnou
 4. Voňavý olejíček, díky kterému se dá opečovat pokožka na životě i dopřát miminku jemnou masáž
 5. Náramek z minerálů sobě na míru a pro vzpomínku na těhotenství (nebo také korálek od Pandory :))
 6. Podvazovací šátek na podporu těhotenského bříška

Co koupit miminku?

To by nebyla ani těhotná žena, vlastně žádná žena matka, kdyby nemyslela i (hlavně) na nákupy pro miminko. Je tedy něco zvlášť důležitého, co si zaslouží takovou pozornost, aby si to zapsala a nezapomněla na to? Co chybělo třeba u prvního miminka nebo co tentokrát zkusit jinak?
Určitě sem s tím. :)

 1. Bonding dečka
 2. Válenky pro miminko na nošení v šátku
 3. Ta skvělá merino kuklička a funkční bodynka
 4. Objednat fotografa na newborn fotky
 5. Nepromokavý pytlík na výlet z nějaké úžasné látky na poslintané slintáčky, počůraná bodynka použité látkové plínky
 6.  Hacka, koupací kyblík, šátek pro novošky atd...

Jak se připravit na porod?

Toto je hodně důležité zvážit ze všech stran, protože zápisky z tohoto bodu můžou dobře sloužit krom jiného i jako taková prvotní představa vlastního porodu a toho, co se proto dá udělat, kde se informovat, jak zpracovat porodní plán, koho oslovit...Je toho spousta a na všechno se musí myslet, proto je fajn si to sepsat, dát tomu formu a přizpůsobit to svým aktuálním potřebám...
 1. Porodnice, porod doma či ambu. porod?
 2. Pa nebo dula?
 3. Koupit spousty svíček nebo alespoň LED svíček či světelných řetězů
 4. Porodní olej na bříško či bedra
 5. Zajistit si bylinný obklad na hráz
 6. Napařovat před porodem
 7. Co do porodní tašky...
Napářka je jedna z možností, jak podpořit proces přirozeného porodu a dá se s ní začít už od ukončeného 38.týdne
Napářka je jedna z možností, jak podpořit proces přirozeného porodu a dá se s ní začít už od ukončeného 38.týdne

Jak se připravit na šestinedělí?

Ráda bych připomenula, jak důležité je dobře se připravit na šestinedělí, proto se chystám sepsat další článek, kde se chci věnovat tomuto období zvlášť. Bude se týkat plánu na šestinedělí, protože nic by se nemělo nechat náhodě a novopečená matka se svým miminkem musí nejen cítit podporu a pomoc, ale i je zažívat, vědět, že na to není sama a mít ten prostor, aby mohla posilovat v respektující atmosféře své nově zrozené mateřské schopnosti a kompetence. 

Tak přeji krásně prožité těhotenství a spoustu úžasného plánování, které ale stále musí zůstat v pokoře a naději.