Bylinková péče o ženu v těhotenství a během šestinedělí

Léčivé bylinky tu s námi byly odjakživa. Zkoušením a pozorováním lidé zjistili, jak velká síla se v nich ukrývá a že na každou nemoc existuje taková rostlina, se kterou můžou pomoci sobě či někomu dalšímu v okolí. Některé rostlinky, které rostou kolem nás a pro nás, se tiše sklání k zemi a nesahají víc jak po kotníky jako třeba kontryhel. Velmi nápomocná nejen ženská bylinka. Některé se po přišlápnutí vytrvale znovu narovnávají jako sedmikráska chudobka a její čerstvé zelené lístečky. A další se vyznačují zářícími květy jako třezalka tečkovaná, nádhernou sladce bylinnou vůní a žlutým středem svítí do okolí heřmánek pravý...

Každá bylinka je krásná, stejně jako každá jiná součást stvoření.

...Práce s bylinkami oblažuje člověka v nás a probouzí naši touhu po návratu ke kořenům...

Vždy, když sbírám bylinky, tak se soustředím na to všechno ve mě a okolo mě. V srdci se mi protahuje vděčnost a už zčerstva vstává, abych se pro sebe usmála, zjihla a děkovala Bohu za tyto krásné dary, které si můžeme zdarma vzít a využít jejich sílu. 

Opatrně trhám jemné hlavičky heřmánku, poslouchám trylkování ptáků ve stromech, co chvíli mi zabzučí u ucha brouk, který letí kolem. Tráva se dotýká mých kolen, cvrčci hlučně cvrkají a odskakují mi z cesty. Slunce svítí a já dál sbírám a myslím přitom na mé děti, které  ví, že si maminka také někdy potřebuje odpočinout svým vlastním způsobem a pak také na ženy, o které bych se chtěla starat. Jsem dokonale odpočatá, uvolněná a v radosti se vracím domů, protože už mám celou nádobku naplněnou. 

Doma vysypu květy na čistou látku v místnosti, kam nosím a kde uchovávám i další byliny, které jsem předtím nasbírala. Právě je červen. Zrovna se mi suší plátky růží, jednotlivě rozdělené listy maliníku, měsíček, levandule a teď už i heřmánek. Vůně, co se line vzduchem, jde cítit po ovoci a seně. Mám z toho pocit nostalgie a takové babičkovské romantiky jako vzpomínku na dřívější doby, které k nám promlouvaly pozornou kvalitou a poctivostí. 

Protože pro takovou péči, kterou chci ženám poskytovat, se všech bylinek spotřebovává velké množství, používám vždy část těch, co jsem sama sbírala a podíl kupovaných. Moc bych si ale přála, aby na každou bylinkovou službu, kterou věnuji, byla použita alespoň malinká část těch bylin, které jsem opravdu sama nasbírala, protože pozornost je projevem lásky a ta k tomu prostě patří, abych pečovala dobře a ze srdce.

Chci ženu zapojovat do celého kreativního procesu využití bylinek, který působí hojivě už jen při nabírání bylin z pytlíků, promnutí mezi prsty, přivonění k nosu, představení si, kolik síly obsahují, proto bylinné koule a bylinné váčky tvořím až na místě, v ženině domácnosti.

Co nabízím v těhotenství?

Bylinné napařování lůna vhodné od ukončeného 38. týdne pro uvolnění porodních cest, přípravu tkání na průchod miminka, prokrvení dělohy a tím posílení její činnosti a dodání tepla orgánům. Napářka podporuje nacítění se na to, co se dole děje, na místa, kudy bude miminko procházet ana to jak se žena v sobě cítí.. 

Vlhké teplo navíc může pomoct ženě rozlišit, jestli to, co se v ní odehrává, jsou teprve poslíčky a nebo už skutečný začátek porodu. Poslouží tedy jako citlivé podnícení porodního procesu. 

Na napařování používám originální Steamy set, hrnec a dřevěné prkénko s výřezem, aby teplá pára šla přesně tam, kam má. 

Jsem certifikovaná poskytovatelka ženské bylinné napářky a ráda pomůžu a poradím nebo připravím napářku při osobní návštěvě.

Sestavení vlastního sypaného bylinkového čaje pro pití v těhotenství. 

Bylinná relaxační koupel vhodná pro těhotnou například v rámci předporodní slavnosti. S romantickým zátiším svíček a příjemné hudby, odpočinku, času pro sebe a výhradním prostorem pro své pocity a pro to, co musí být uzavřeno, než se narodí miminko. Aby se mohla uzavřít každá myšlenka a příběh, je potřeba se ztišit a zpomalit. Teplá bylinná koupel tomu může napomoct.

Co nabízím v šestinedělí?

Sestavení vlastního sypaného bylinkové čaje na období šestinedělí pro posílení dělohy, pro uklidnění či podporu zavinování.. Levandule, sedmikráska, meduňka, třezalka, maliník a spousty dalších bylinek vhodných pro toto jedinečné a otevřené období. 

Příprava bylinné dezinfekce na případné poranění.

Bylinné napařování lůna vhodné po dodání tepla podbřišku a hojení po porodu. Pokud není krvácení příliš intenzivní a změní se spíše na hlenovité čištění, může si žena tuto službu dopřát hned, jak se na ni bude cítit. Napářka se sestavuje z bylin posilujících dělohu, čistících a dezinfekčních při možných poraněních a samozřejmě z voňavých a atmosféru utvářejících jako je třeba růže. Napařování lůna je pokaždé silný prožitek v intimitě, návrat k sobě samé, příležitost k uzavírání všeho, co si žena přeje uzavřít. Vybízí se jako příležitost pro ztišení, přemýšlení a k zahalení se před okolním světem rámci odpočinku a přijímání, zatímco její podbřišek naplňuje příjemné všudypřítomné teplo. 

Je dobré, pokud si žena po této péči lehne do postele a nechává pocity doznívat.

Napařování lůna v šestinedělí můžeme brát jako dlouhodobou investici do našeho ženského zdraví, protože naše tělo je ještě otevřené po porodu a dobře přijímá tuto péči a hojně se čistí.

Sedací lázeň jako úleva při bolestivém poranění hráze a pro zmírnění otoků porodního poranění. Vhodná pro podporu hojení, pro dodání tepla vnitřním orgánům a pro čas, který s může žena v šestinedělí věnovat jen sama sobě spolu s hudební kulisou a takovým zátiším, které si pro sebe v tuto chvíli přeje.

Bylinná koupel v šestinedělí má své zvláštní místo v péči o ženu po porodu díky ponoření celého těla do teplé vody a vodoléčebným vlastností na celý organismus. Spolu s teplou vodou působí i  byliny s čistícími a hojivými vlastnostmi, atmosféra příjemné hudby a mihotavá světla svíček.  Bylinný váček, který spolu vytvoříme, se dá použít i jako masážní pomůcka během koupele a tím povýší pocity relaxace. Událost jako stvořená pro novopečenou matku a její miminko.  

Obklady bříška ze zeleného jílu na bolestivě zavinující se dělohu nebo prohřívací pasty ze směsi koření, či bylinných teplých kompresů nebo obkladů namočených v oleji na hydrataci jizvy po císařském řezu.

Masáž poporodního bříška teplým olejem a bylinnou koulí, kterou spolu vytvoříme. Opravdová odpočinková wellness kůra pro tělo i otevřené ženino nitro. Poporodní obnova bříška je jako péče, kterou si zaslouží každá šestinedělka s něhou a respektem k sobě a svým přáním. 

Veškeré mé služby spojené s bylinkami slouží pouze pro udržení vnitřního psychického komfortu, nemají tedy za cíl nahrazovat odbornou léčbu. V případě zdravotních obtíží se prosím zeptejte své porodní asistentky nebo ženského lékaře.