Autorská tvorba

Už od mala jsem si velice ráda kreslila. Přišla jsem z procházky a ještě v bundičce jsem si sedla ke stolu a brala do rukou fixky. Můj táta mi nosil z práce papíry a já vymýšlela příběhy a přenášela je na papír. Jednoduše jako komiks. 

Vždy jsem milovala princezny, dlouhé šaty, korunky, květiny a naducané rukávy jako jsem viděla u Sněhurky. Místo u mě při tvorbě měly voskovky, pastelky, ale hlavně jsem si oblíbila kresbu obyčejnou propiskou. Tah, co už nejde vrátit. Bavila mě ta přímočarost a jednoznačná cesta.

Na základní škole jsem si vysloužila od spolužáka kompliment: "Nojo, typická Helena Zmatlíková." :) Musím říct, že v jednoduchosti svých ilustrací mi vždycky byla velkým vzorem. Často se mě lidé ptali, jestli půjdu na výtvarnou školu. Nemůžu říct, že jsem o tom nepřemýšlela. V té době jsem bojovala sama se sebou. Chtěla jsem jít a už jsem se připravovala, ale zároveň jsem cítila a nebo se bála, že mi to sešněrovalo mého tvořivého ducha, a tak z toho sešlo. Rozhodla jsem se jít úplně jinou cestou.

Mezitím jsem se vdala, porodila dvě krásné děti a i přes to, že mateřství má velké časové nároky a kreslení jsem dlouhou dobu zanedbávala, nakonec se k němu znovu vracím, i když obrovským obloukem. A jsem za to moc ráda. Jako malá jsem hodně dávala obrázky rodině k různým příležitostem a i teď si to nadání nechci nechávat jen pro sebe. Přeji si sdílet radost z krásného obrázku, z pozorných detajlů, které do každého z nich zapracovávám, stejně jako každou emoci, vyjádření a nebo poselství...Prostě kousek života.

...Už totiž opět vím, co chci kreslit...

Chci kreslit a malovat ženy, které mě tolik fascinují. Být ženou je totiž opravdové požehnání. Toužím nás zobrazovat krásné, rozevláté, těhotné, rodící, kojící, při nošení miminka...Bohatě obklopené květinami či barevnou látkou a vším tím, co máme rády a co je nám společné. A už teď se těším na další projekt, do kterého si pustím. 

Zjistila jsem, že totiž nemám nadání jen na kreslení, ale i na každou kreativní ruční práci, do které se pustím a něco mě k ní táhne. Oblíbila jsem si tak i vyšívání, háčkování, keramiku a tvorbu osobních šperků. Mým cílem je spojit mé dovednosti do péče o ženu, která se mi svěří, tak, aby to byla celková péče kreativní a oduševnělá.